Jäsenkirje 3/2015

Keväinen tervehdys jäsenille!

Seuran vuosikokous pidettiin 13.3.2015. Seuran hallituksen puheenjohtajaksi valittiin Marja Kantelinen. Hallituksen jäseniksi valittiin Ettore Contarino, Sakari Häkkinen, Markku Korhonen, Jutta Mäkisalo ja Maiju Niiranen. Varajäseniksi valittiin Ulla Korhonen, Matti Mäkisalo ja Sanna Nissinen.

Jäsenmaksu on 20 euroa/henkilö vuonna 2015. Vuosikokouksen päätöksellä jäsenmaksu ei ole enää perhekohtainen vaan henkilökohtainen. Jäsenmaksu maksetaan seuran tilille

FI45 3131 3001 1202 60. Kirjoita viestikenttään oma nimesi. Jäsenmaksun eräpäivä on 17.4.2015. Tärkeää: maksa jäsenmaksu eräpäivään mennessä, koska jatkossa jäsen katsotaan eronneeksi, ellei jäsenmaksu ole maksettuna eräpäivään mennessä.

 

Huhtikuun jäsenilta

Perjantaina 24.4. klo 18.30 alkaen OAJ:n tiloissa Kirkkokatu 33, Kuopio.

Tänä vuonna on Dante Alighierin syntymästä 750 vuotta ja seurallamme 75. toimintavuosi. Juhlavuoden teemaillassa dosentti Kari Kuula esitelmöi aiheesta Danten helvetti ja kiirastuli. Miten Danten vaikutus näkyy italialaisessa kulttuurissa? Tilaisuudessa tarjoiluna viinilasillinen (tai alkoholiton virvoitusjuoma) kera suolaisen pikkupurtavan, hinta on 10 euroa. Mikäli viini maistuu, on sitä mahdollisuus ostaa 2 euroa/lasillinen lisähintaan. Myös arpajaisiin on mahdollista osallistua! Pyydämme ilmoittautuminen viimeistään 19.4.2015 mennessä dantekuopio@hotmail.com

Tervetuloa toimintaan mukaan!

 

Buona primavera a tutti!

La riunione annuale della società si è svolta il 13 marzo 2015. Nella riunione sono stati scelti i membri del C.D.A. i quali sono la presidente Marja Kantelinen, Ettore Contarino, Sakari Häkkinen, Markku Korhonen, Jutta Mäkisalo e Maiju Niiranen. Gli altri membri sono Sanna Nissinen, Ulla Korhonen e Matti Mäkisalo.

La quota annuale è di 20 euro/per persona nell’anno 2015. La quota annuale dovrà essere pagata sul conto corrente della società: FI45 3131 3001 1202 60. Sul pagamento si deve fare riferimento il Suo nome. La quota annuale dovrà essere pagata entro il 17 aprile 2015.

La serata di aprile

Venerdì il 24 aprile a partire dalle ore 18.30 nei locali di OAJ (Kirkkokatu 33 B 15, Kuopio).

Dante Alighieri è nato 750 anni fa ed anche la nostra società compie 75 anni. Durante la serata tematica il dosente Kari Kuula parla dell’inferno e del purgatorio di Dante. Come Dante ha influenzato la cultura italiana? Il costo della serata è di 10 euro. Il prezzo contiene anche un bicchiere di vino e stuzzichini. Se qualcuno vuole un altro bicchiere di vino, è possibile comprarlo a costo di 2 euro. E naturalmente c’è una lotteria! Si prega di iscriversi entro il 19 aprile 2015 all’indirizzo dantekuopio@hotmail.com.

Venite numerosi!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggers like this: