Jäsenkirje 3/2017

Tervehdys,

yksi Dante Alighieri-seuran ”lukuvuosi” alkaa olla täynnä, toukokuussa vietämme vielä yhteisen illan tutuissa OAJ:n tiloissa.

Uusi hallitus on saatu onneksi kokoon, vaikka osallistujamäärä vuosikokouksessa ei ollut runsas.

Tuon illan tiimoilta saimme joitain palautteita koskien seuran toimintaa. Toiminnan toivottiin jatkuvan ja osallistujien mukaan moni on kokenut tilaisuuksissa hauskoja hetkiä. Toisaalta joku oli kokenut itsensä ulkopuoliseksi, eikä ole kokenut pääsevänsä sisään porukkaan. Nämä palautteet ovat tärkeitä, jotta osataan katsoa toimintaa uudesta näkökulmasta.

Tilaisuuksiin ovat tervetulleita kaikki vaikkapa kokeiluluontoisestikin. Jäsenyys tai osallistuminen ei edellytä italian kielen taitoa tai matkustamista Italiaan. Joku on kiinnostunut pelkästään ruokaan ja viiniin liittyvistä jutuista, mikä sinänsä on jo hienoa; jollekin eniten antaa paikan päälle matkustaminen. Ideoita illanviettoihin otamme mielellämme vastaan.

Tervetuloa toukokuun iltaan ja tulevan syksyn tilaisuuksiin!

Terveisin

Marja Kantelinen – puheenjohtaja 

 

Hallitus 2017:

Marja Kantelinen, puheenjohtaja

Matti Eskelinen, varapuheenjohtaja

Maiju Niiranen, sihteeri

Sara Zuffa, rahastonhoitaja

Pirkko Gävert

Terhi-Päivikki Tiainen

Katarina Åsenbrygg

Hallituksen kokoonpanoa täydennetään. Hallitus kokoontuu noin 5 kertaa vuodessa. Järjestettäviä asioita jaetaan ja tehdään yhdessä. Jos olet kiinnostunut, ilmoittaudu mukaan hallitukseen.

 

Vuosikokouksen päätöksen mukaisesti jäsenmaksu 2017 on 20 euroa/henkilö. Se on liitteenä. Eräpäivän jälkeen päivitetään jäsenrekisteri ja postituslistat.

 

Kevään 2017 viimeinen jäsenilta

Keskiviikkona 3.5.2017 klo 18 OAJ:n tiloissa Kirkkokatu 33, Kuopio

Kallaveden lukioon tulee italialaisia opettajavieraita Gabriella ja Francesco. Vietämme iltaa heidän kanssaan OAJ:n tiloissa. Ilta on vapaamuotoinen. Maistelemme suomalaisia makupaloja – suolaista ja makeaa. Tarjolla on pientä purtavaa ja juomista. Illanvietto on maksuton.

Tarjoilun ja erikoisruokavalioiden vuoksi pyydämme ilmoittautumaan 1.5.2017 mennessä dantekuopio@hotmail.com

 

Tule mukaan ja ota ystäväkin mukaan seuran toimintaan!

 

Ciao!

Uno dei semestri della società Dante Alighieri sta per arrivare al culmine e in maggio passeremo ancora una serata insieme nei ben conosciuti locali dell’OAJ.

Il nuovo comitato è stato finalmente assemblato, nonostante i partecipanti all’assemblea annuale non siano stati numerosi.

Durante la serata in questione abbiamo ricevuto anche feedback riguardo l’operato della società. Si spera che la società rimanga attiva e secondo i partecipanti molti conservano ricordi divertenti dei nostri eventi. In secondo luogo qualcuno invece si è sentito escluso e non è riuscito a integrarsi nel gruppo. Questi feedback sono molto importanti per noi per poter vedere l’operato da un altro punto di vista.

 

Alle nostre attività sono tutti benvenuti anche solo per provare. L’appartenenza o la partecipazione alla società non richiedono né la conoscenza della lingua italiana né esperienze di viaggio in Italia. Qualcuno è interessato solo alle cose riguardanti il cibo e i vini – che di per sé è già bello – e qualcun altro dà più importanza al viaggiare sul posto. Idee per le serate della società sono sempre le benvenute.

Benvenuti alla serata di maggio e alle prossime attività autunnali!

Saluti

Marja Kantelinen – presidente 

 

Comitato 2017:

Marja Kantelinen, presidente

Matti Eskelinen, vicepresidente

Maiju Niiranen, segretaria

Sara Zuffa, tesoriera

Pirkko Gävert

Terhi-Päivikki Tiainen

Katarina Åsenbrygg

La composizione è ancora da completarsi. Il comitato si riunisce circa 5 volte all’anno. Le cose da organizzare si dividono e si fanno assieme. Se sei interessato iscriviti al Comitato.

 

Durante l’assemblea annuale si è deciso che la quota annuale è di 20€/membro. In allegato la fattura. Dopo la data ultima di pagamento verranno aggiornati il registro dei membri e la mailing list.

 

Ultima serata della società della primavera 2017

 

Mercoledì 3.5.2017 alle ore 18 presso gli spazi dell’OAJ Kirkkokatu 33, Kuopio 

Al liceo Kallavesi arriveranno come ospiti gli insegnanti Gabriella e Francesco. Passeremo la serata insieme a loro negli spazi dell’OAJ. La serata è libera. Assaggeremo delizie finlandesi – sia dolci che salate – e saranno serviti snack e bevande. La serata è gratuita.

Per il servizio e per diete speciali vi preghiamo di iscrivervi alla serata entro non oltre il 1.5.2017 mandando un’e-mail a dantekuopio@hotmail.com

 

Vieni anche tu e porta i tuoi amici agli eventi della società!

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggers like this: