Jäsenkirje 1/2018

Hei,

hyvää uutta vuotta 2018 kaikille. Seuran hallitus kokoontui ja suunnittelimme kevään toimintaa. Tässä kirjeessä on tietoa kevään toiminnasta. Tarkempia tietoja postitamme lähempänä ajankohtaa. Tule mukaan ja voit tuoda myös ystäväsi tutustumaan seuran toimintaan.

Helmikuu

  • “Bar Dante”, pe 2.2. 16:30 Houkutus Kuopio, Kauppakatu 49Juttelemme italiaksi ja mukaan voi tulla myös kuuntelemaan. “Bar Dante” on meidän oma keskustelukerho. Yritämme järjestää kuukausittain mahdollisuuden keskustella italiaksi. “Bar on italian sana! Italiassa kukaan ei sano ”andiamo al caffè”, mutta ”andiamo al bar” eli bar on kahvila. Caffè Italiassa (nykyään) tarkoittaa pelkkä kahvi. ” Sara Zuffa
 • Ruokamatka Jyväskylään, la 24.2. Le Qulkuri
 •  Italialainen alkupala
 • Valinta Bistrolistalta, heillä on napolilainen puilla lämmitettävä pizzauuni
 •  Jälkiruoka       
 • http://www.qulkuri.fi

 

 • Jyväskylän Dante-seuralaisia pyydämme mukaan ruokailemaan.
 • Järjestämme kyydin, jos lähtijöitä on vähintään 15.
 •  

Maaliskuu

 • ”Bar Dante”

 

 • Matkaesitelmiä, pe 23.3. 18:00 OAJ, Kirkkokatu 33, KuopioIllan aikana on lyhyitä matkaesitelmiä, kesto n.10–15 minuuttia, pientä purtavaa ja alueen juomia. Jos sinulla on mielenkiintoinen tai erilainen matkakokemus Italiasta, jaa se meidän kaikkien kanssa. Voit ilmoittautua vapaaehtoiseksi matkakertojaksi.

Huhtikuu

 • ”Bar Dante”

 

 • Vuosikokous ja elokuvailta, su 22.4. 15:00 OAJ, Kirkkokatu 33, KuopioSeuran vuosikokous ja sen jälkeen katsomme elokuvan ”Benvenuto Presidente!”

Toukokuu

 • ”Bar Dante”

 

 • mahdollisesti jotain mukavaa…

Tervetuloa mukaan!

 

Ciao,

Buon inizio anno 2018 a tutti! Il comitato della società si è riunito e ha programmato gli eventi per questa primavera, le cui informazioni sono contenute in questa lettera. Invieremo maggiori dettagli in prossimità degli eventi. Vieni e porta i tuoi amici a conoscere la nostra società.

Febbraio

 • “Bar Dante”, venerdì 2.2.2018 alle ore 16:30 presso Houkutus, Kuopio, Kauppakatu 49

Chiacchieriamo in italiano e si può partecipare anche solo venendo ad ascoltare.

“Bar Dante” è il nostro club di conversazione. Proveremo ad organizzare ogni mese questa possibilità di conversare in italiano.

“Bar è una parola italiana! In Italia nessuno dice “andiamo al caffè”, ma “andiamo al bar”, perché bar significa kahvila. In Italia la parola caffè al giorno d’oggi significa solo kahvi.” – Sara Zuffa

 • Viaggio gastronomico a Jyväskylä, sabato 24.2.2018 presso Le Qulkuri

 

– Antipasto italiano

– Scelta dal menu del Bistrot. Il ristorante è dotato di forno a legna napoletano.

– Dessert

http://www.qulkuri.fi

Provvederemo al trasporto se i partecipanti saranno almeno 15.

Anche i membri della Società Dante Alighieri di Jyväskylä sono invitati a pranzare con noi.

 

Marzo

 • ”Bar Dante”
 • Presentazioni di viaggio, venerdì 23.3.2018 presso l’OAJ, Kirkkokatu 33, Kuopio

Nel corso della serata ci saranno brevi presentazioni di viaggio della durata di 10-15 minuti. Non mancheranno snack e vini tipici delle zone presentate. Se hai qualche esperienza di viaggio interessante o particolare, condividila con tutti noi iscrivendoti come volontario presentatore.

 

Aprile

 • ”Bar Dante”
 • Assemblea annuale e serata film, domenica 22.4.2018 alle ore 15:00 presso l’OAJ, Kirkkokatu 33, Kuopio

Si terrà l’assemblea annuale e poi si guarderà il film ”Benvenuto Presidente!”

 

Maggio

 • ”Bar Dante”
 • possibilmente qualcosa di piacevole…

 

Benvenuti!

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggers like this: