Jäsenkirje 3/2018

Hei!

Kiitokset kaikille, jotka ovat osallistuneet talven ja kevään aikana seuran tilaisuuksiin. Vuosikokous on pidetty. Onneksi 2 henkilöä hallituksen neljän jäsenen lisäksi saapui paikalle ja saimme kokouksen pidettyä.  Leffan katsominen on siirretty syksylle.

Valitettavasti jouduimme myös keskustelemaan ja harkitsemaan seuran toiminnan tauolle laittamista. Jatkamme seuran toimintaa ja yritämme pitää seuran toiminnassa. Seura on perustettu vuonna 1940, joten pitkä historia on jo takanapäin ja toivomme toiminnan jatkuvan aktiivisena tulevina vuosinakin. Parin vuoden päästä olisi 80-vuotisjuhlat!

Seuran tilaisuuksiin ovat tervetulleita kaikki.  Osallistuminen ei edellytä italian kielen taitoa tai matkustamista Italiaan. Toivomme, että seurassa olisi aktiivisia jäseniä. Ideoita illanviettoihin otamme mielellämme vastaan.

Tervetuloa mukaan toukokuussa keskustelukerho ”Bar Danteen” ja tulevan syksyn tilaisuuksiin!

Hyvää kevättä ja kesää kaikille,

Marja Kantelinen – puheenjohtaja 

 

Hallitus 2018:

Marja Kantelinen, puheenjohtaja

Maiju Niiranen, sihteeri

Sara Zuffa, rahastonhoitaja

Terhi-Päivikki Tiainen

 

Hallituksen kokoonpanoa täydennetään. Hallitus kokoontuu noin 5 kertaa vuodessa. Järjestettäviä asioita ideoidaan, jaetaan ja tehdään yhdessä. Jos olet kiinnostunut, ilmoittaudu mukaan hallitukseen.

Vuosikokouksen päätöksen mukaisesti jäsenmaksu 2018 on 20 euroa/henkilö. Se on liitteenä. Eräpäivän jälkeen päivitetään jäsenrekisteri ja postituslistat.

 

Kevään 2018 viimeinen jäsenilta

”Bar Dante”  pe 11.5.2018 klo 16:30 

Paikka on vielä avoin. Sään suosiessa voisimme mennä ulkokahvilaan. Paikka ilmoitetaan lähempänä ajankohtaa.

 

Juttelemme italiaksi ja mukaan voi tulla myös kuuntelemaan.

“Bar Dante” on meidän oma keskustelukerho. Yritämme järjestää kuukausittain mahdollisuuden keskustella italiaksi.

“Bar on italian sana! Italiassa kukaan ei sano ”andiamo al caffè”, mutta  ”andiamo al bar” eli bar on kahvila. Caffè Italiassa (nykyään) tarkoittaa pelkkä kahvi. ” Sara Zuffa

Pyydämme ilmoittautumaan to 10.5.2018 mennessä dantekuopio@hotmail.com

 

Tule mukaan ja ota ystäväkin mukaan seuran toimintaan!

 

 

Ciao!

Grazie a tutti quelli che hanno partecipato ai nostri eventi durante l’inverno e la primavera. L’assemblea annuale si è tenuta. Per fortuna si sono presentate 2 persone extra oltre a 4 membri del comitato e abbiamo cosi potuto tenere la nostra l’assemblea. La visione del film è stata posposta all’autunno.

Purtroppo abbiamo anche dovuto discutere e considerare di mettere in pausa l’attività della società, ma nonostante questo abbiamo deciso di continuare e rimanere attivi. La nostra società è stata fondata nel 1940, una lunga storia alle spalle che vorremmo mantenere attiva anche negli anni a venire e fra un paio d’anni potremmo festeggiare l’80° anniversario!

Agli eventi della Dante sono tutti i benvenuti. La partecipazione non richiede né la conoscenza dell’italiano né esperienze di viaggio in Italia. Desireremmo avere membri attivi e qualsiasi idea per le prossime serate sarà presa in considerazione.

Benvenuti al nostro club di conversazione “Bar Dante” di maggio e ai prossimi eventi in autunno!

Buona primavera e buon’estate a tutti!

 

Marja Kantelinen – presidente 

 

Comitato 2018:

Marja Kantelinen, presidente

Maiju Niiranen, segretaria

Sara Zuffa, tesoriera

Terhi-Päivikki Tiainen

La composizione è ancora da completarsi. Il comitato si riunisce circa 5 volte all’anno. Le cose da organizzare si dividono e si fanno assieme. Se sei interessato iscriviti al comitato.

Durante l’assemblea annuale si è deciso che la quota annuale del 2018 è di 20€/membro. In allegato la fattura. Dopo la data ultima di pagamento verranno aggiornati il registro dei membri e la mailing list.

 

Ultima serata della società della primavera 2018

“Bar Dante”, venerdì 11.5.2018 alle ore 16:30

Il posto di ritrovo è ancora da decidersi: se il tempo permette potremmo stare all’aperto. Comunicheremo il posto più vicino alla data di incontro.

Chiacchieriamo in italiano e si può partecipare anche solo venendo ad ascoltare.

“Bar Dante” è il nostro club di conversazione. Proveremo ad organizzare ogni mese questa possibilità di conversare in italiano.

“Bar è una parola italiana! In Italia nessuno dice “andiamo al caffè”, ma “andiamo al bar”, perché bar significa kahvila. In Italia la parola caffè al giorno d’oggi significa solo kahvi.” – Sara Zuffa

 

Vi preghiamo di iscrivervi all’appuntamento entro il 10.5.2018 inviando una mail a dantekuopio@hotmail.com

 

Vieni anche tu e porta i tuoi amici agli eventi della società!

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggers like this: